Bookcrossing

„UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI –
DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

Jedną z propozycji działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa zaproponowaną przez Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w roku 2013-2014 jest propagowanie w placówkach szkolnych idei Bookcrossingu.

Od  października 2013r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Bookcrossing:

• pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,
  • daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
  • inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają

Jak będziemy organizować BOOKCROSSING w naszej szkole?:

1. Reklamowanie idei Bookcrossingu poprzez ogłoszenia, plakaty, hasła informacyjne, ulotki oraz informacje na stronie internetowej.
  2. Uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej:
  3. Prezentacja multimedialna na temat idei Bookcrossingu połączona z czytaniem fragmentu książki na przygotowanych wcześniej apelach (w klasach 0-III i IV-VI).
  4. Tworzenie „magicznych półek” według przygotowanego regulaminu. Pólki będą tworzone w salach, na korytarzu przed biblioteką oraz w bibliotece.
  5. Organizacja Balu Karnawałowego  z tematem przewodnim „Postaci z bajek” – styczeń 2014 roku.
  6. Ogłoszenie konkursu na logo Bookcrossingu  w kwietniu 2014 roku.
  7. Organizacja imprezy związanej z Ogólnopolskim Świętem Wolnych Książek na Festynie Rodzinnym – maj 2014r.
  8. Tydzień czytania uwalnianych książek – czerwiec 2014r.

„DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE
OD JEJ POSIADANIA”

REGULAMIN TWORZENIA „MAGICZNYCH PÓŁEK”

1. Magiczne półki będą tworzone w salach lekcyjnych, na korytarzu przed biblioteką oraz w bibliotece.
  2. Na pólkach zostaną wyłożone książki, które uczniowie za zgodą rodziców przyniosą do szkoły w celu przekazania innym.
  3. Książki należy przynosić do biblioteki szkolnej, gdzie zostaną oznaczone pieczątką z ex librisem – znakiem własnościowym bookcrossingu organizowanego w naszej szkole.
  4. Oznakowane książki będą uwalnianie przez cały rok szkolny. Każda osoba (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły, rodzic) zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym na magicznych półkach do ponownego przeczytania.
  5. Na magicznej półce przed biblioteką szkolną zostaną również wyłożone książki do przeczytania dla rodziców.
  6. Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki!

Wszystkie informacje dotyczące akcji Bookcrossing znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Biblioteka oraz na stronie www.bookcrossing.pl

ZAPRASZAMY!!! PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI I CZYTAJ, CZYTAJ, CZYTAJ…………….